Pandemi Bebekleri

Pandemide hepimizin bildiği gibi nüfus artışı yaşandı. Virüse inat yeni bebekler dünyaya geldi. Maske, mesafe ile büyüyen bebeklerin, gelecekteki sosyalliği nasıl olacak sizce?

Hijyenik bir gelecek nesil olacağı kesin ama sarılmadan, dokunmadan, öpmeden kısaca tensel temas kurulmadan, sosyal mesafe ile büyütülen bebeklerin bu duyulara önem verip vermeyeceği konusunda endişeliyim. Pandemi döneminde doğan bebeklerde bir çekingenlik söz konusu. Gözlemlerim sonucunda genelinin tanımadığı insanlardan kaçtığını farkettim. Bazıları da gülücük attıkları halde, yanlarına gidip kucaklamak istediğimde şaşırıyorlar. Öpmeye çalışmıyorum bile…

Pandemi döneminde doğan bebeklerin ileride sosyal fobi yaşamaları olağan bir durum. Bu yüzden terapi yardımı alınabilir. Çocuklukta pedagog, yetişkinlikte psikolog desteği ile çekingenlik sorunları aşılabilir

Başka bir yandan bakacak olursak; Korana virüs salgını sosyal çevreden çocukları soyutladı fakat evde kalınması gerektiğinden aile içindeki yakınlığı, güveni arttırdı. Bu süreçte cocuklarımızla yemekler yaptık, kutu oyunları oynadık, daha kaliteli zaman geçirdik. Bu bakımdan pandemi cocukları, aile ve ev yaşantısına kıymet veren bireyler olabilirler.

Pandemi döneminde doğan bebeklerin hastalıksız, maskesiz, özgürce oynadıkları, birbirlerine rahatça sarıldıkları günlerin en kısa zamanda gelmesini diliyorum.

Sağlık ve sevgiyle kalın.

Duyarlı Anne