Sevgi Kıymetlidir

Sevgi

Sevgi, tüm kötülüklerin üstesinden gelen en güzel ve en güçlü duygu… Sevgi dolu bir kalbimiz varsa adeta etrafımızda görünmez bir kalkan oluşur.

Sevgi ile yaklaştığımız her şey güzele, iyiye doğru gelişim gösterir. Sevgisizlik ise kalpleri çürütür, mutsuzluk verir, üzer, yıkar ve yaralar. Şeker Portakalı kitabında yazan “Ben şuna inanıyorum, sevgi insana her şeyi yaptırabilir, bir de sevgisizlik.” sözü ne kadar da anlamlı ve doğru değil mi? Ben de tüm kalbimle buna inanıyorum ve yaşıyorum. Gerek meslek, gerekse özel hayatımda bunu oldukça deneyimledim.

Sevgi ve sevgisizlik insanın karakterini bile değiştiriyor. Sevgi gören insanların davranışları olumlu yönde gelişirken, sevgi görmeyen insanların davranışları maalesef olumsuz yöne doğru kayıyor. Sevgi gören bir çocukla sevgi görmeyen bir çocuk aynı olmayacağı gibi, sevgi gören bir yetişkin ile sevgi görmeyen bir yetişkin de aynı olmuyor. İnanın sevgisizlik bir yetişkini de değiştiriyor. Sevgisiz kalmış bir insan kendi özünden uzaklaşıyor, kötü ve yanlış davranışlar sergiliyor. İyi bir insanı kimse kötü yapamaz diyenler çoktur ama bilim bunun tam tersini kanıtlar nitelikte. Bilimsel araştırmalara göre kötülüğe, sevgisizliğe maruz kalan insanların beyin fonksiyonlarının değiştiği ve bu değişikliğin davranışlarına yansıdığı belirlenmiş. Öyleyse, lütfen sevin, sevgisizlik beslemeyin. Sevginin bir ayna gibi yansıdığını ve karşılık bulduğunu unutmayın.

İnsanın özünü, iyiliğini, sevgisini değiştirmek bir suç sayılmalı bence. Umutları karartmak, sevgisizlik ile yaralamak, karalamak da gerçek anlamda şiddet suçu sayılmalı. Sevgisizlik ile ruhsal dünyası bozulmuş insanlar yüzünden, suç oranları her geçen gün artıyor. Buna dur demek için acil olarak çözüm yolları aranmalı. Sevgisizliğe geçit vermeyen bir kurum kurulmalı. Sevgisizliğe uğramış insanların haklarını korumalı, yaralarını sarmalı ve tedavisi için her şeyi yapmalı.

Ancak sevgi kurtarır ruhlarımızı. Sevgiyle sarmalanmış bir birey kadar sağlıklı, mutlu, huzurlu kimse olamaz. Böylece o kişi toplumsal uyumu sağlamış ve çevresiyle güzel bir iletişim kurmuş olacaktır. Sevgi, mutlaka sevgiyi çoğaltır.

Ben sevginin içinde saygının, emeğin, vicdanın, güvenin ve ilginin de olması gerektiğini düşünüyorum. Hepsi bir bütün olmalı, sevgi tek başına değil, birçok güzel duygu ile var olmalı.

Saygı
Emek
Vicdan
Güven
İlgi

İlk harfleri yukarıdan aşağıya doğru okuduğumuzda “SEVGİ” kelimesini veren bu duyguların hepsi çok kıymetli. Sevgiyi oluşturmak için mutlaka gerekli.

İnanın bir insanın kendine ve çevresine yapacağı en büyük kötülük, sevgisizlik enerjisi ile dolmasıdır. Bu insanlar sevme cesareti gösteremezler. O kadar korkaktırlar ki, korkudan kendi üzüntülerini bile başka insanlara çektirirler. Üzüntüsünün sorumluluğunu alamayan, kendi üzüntüsü üzerinden başka insanları üzen insan henüz olgunlaşmamış, kalbi taşlaşmıştır.

Sevgi en büyük güçtür. Sevgisizlik de en büyük güçsüzlük. Yeni yıla girerken, Allahtan en büyük dileğimiz, sevgi dolu bir kalp olsun. Ufak bir tavsiye de vereceğim; Sizi hatalarınızla, kusurlarınızla seven birini bulduysanız, siz de onu sonsuz sevin ve sımsıkı sarılın. Çünkü bu hayatta en kıymetli şey sevgidir. Yani asıl zenginlik, kalbimizdeki sevgidir.