En Büyük Lezzet Sağlıktır

Uzun zamandır yazmayı düşündüğüm fakat uzmanı olmadığım ve kendim bu konuda dikkatli davranmadığım için sürekli ertelediğim bu yazımla nihayet karşınızdayım. Artık rejime başlamaya ve kilo vermeye karar verdim. Bu yazımla sizleri de motive edip bu süreci birlikte yaşamak adına yazıma başlıyorum.

Fazla kilo, hem estetik, hem de sağlık açısından ciddi sorunlar yaşatıyor. Birçoğumuzun bildiği gibi kilo fazlalığı; kalp, tansiyon, şeker hastalığı ve birçok sağlık problemine neden oluyor. Fiziksel olarak yaşanan hoşnutsuzluk, psikolojik sorunlara ve mutsuzluğa sebebiyet veriyor. Maalesef ben de dahil birçok insan fit olmayı tercih etmesine rağmen yemek yemekten vazgeçemiyor. Bu da ne yazık ki bize kilo olarak geri dönüyor. Tek başına spor bir işe yaramadığı gibi, tek başına diyet de bir işe yaramıyor. Şöyle ki; beslenme daha büyük ölçüde etkiliyor kilo vermeyi. Herkesin çok sevdiği ve vazgeçmekde zorlandığı yemekler var. Mesela ben, tatlı, mantı ve makarnadan vazgeçmekte çok zorluk yaşayan biriyim. Yarın başlayacağım rejim serüvenimde de zorlanacağım elbet ama özellikle makarnayı yok denecek kadar azalttım. Diğerlerini de yemeyeceğim bu süreçte tabi ki.

Peki neler yiyeceğim bu süreçte ? Tatlının yerine, kuru meyve ve balı koymayı düşünüyorum. Makarna ve mantının yerini hiçbir şey tutamaz ama glutensiz ürünlere yöneleceğim. Ne mutlu ki salata çok seviyorum. Asitli içecek ve paketli abur cubur da yemiyorum. Eğer bunları tüketseydim. Hayatımdan çıkaracağım ilk şey bunlar olurdu. Paketli olarak sadece çikolata ve kuruyemiş yiyorum. Çikolataya elveda deyip kuruyemişe sınır getireceğim. (Bu süreçte çok sevdiğim ay çekirdeğini asla yemeyeceğim ki en çok kalbimi bu kırıyor)

İşimizi kolaylaştıran alışveriş siteleri, bir kaç tıklama ile yapılan ödemeler nedeniyle hepimiz hareketsizleştik. Bilgisayar ve akıllı telefonların esiri olduğumuz şu günlerde spor yaparsak kendimizi şanslı hissediyoruz. Yürüyüş yapamayanlar, telefonlarına indirdikleri egzersiz uygulamalarıyla spor yapıyor (ben dahil). Spor ile fit bir görüntüye kavuşanları takdir ediyorum. Lakin çoğunun hayatı spordan ibaret. Spora günde 1 saatten fazla vakit ayırmak bana uygun değil. Başka iş ve sorumluluklarım var. Hal böyle olunca da ip gibi bel ve kaslı karınlar hayal oluyor. Ama bu süreçte her gün spor yapacağıma kendime söz veriyorum. Aslında kilolu değilim ama istediğim kiloda da değilim. Şu an altmış kiloyum ve ideal kilom elli beş ama üzerimden atmak isteğim beş değil on kilo var. Yarın yani 25 Ağustos 2022’de başladığım diyetten 25 Ağustos 2023’de on kilo vermiş olarak, yani elli kilo çıkmak istiyorum. Bunu başarırsam tabii ki güzel bir ziyafetle kendimi ödüllendireceğim ama daha sonra yaşam şeklim olarak rejim düzenime geri döneceğim. Ben bunu başaracağıma inanıyorum. Ve gerçekten isteyen herkes bunu başarabilir. Lütfen siz de kendinize inanın. Haydi gelin bu kilo verme yoluna birlikte başlayalım.

Bu hayata tek vücut olarak geldik ve tek vücut olarak göçeceğimiz için bize biz lazımız. Sadece görsel olarak değil sağlıklı olabilmek adına kilo verelim. Allah’ın emaneti olan vücudumuzu sağlıksız besleyemeyiz. İyi bakmalıyız kendimize. Kendine özen gösteren başkalarına da kıymet verir.

Sağlıcakla ve sevgiyle kalın…