Birlik Bilinci

Sevgiyle selamlar herkese, öncelikle bu yazımın çıkış hikayesinden bahsetmek istiyorum. Yolda yürürken bir sürü karıncanın kendilerinden çokça büyük bir böceği yemek için taşıdığını gördüm. Bu olay zihnimde “Büyük balık küçük balığı yer” metaforunun tam tersini canlandırdı. Tek bir karınca büyük bir böceği yiyemez ama karıncalar birleşince kocaman bir böceği yiyebilirler.

Bütünün parçası olmak çok kıymetli. Tek başına mutluluk yok derler ya, gerçekten öyle. Mutluluğumuzu mutlaka sevdiklerimizle paylaşmak isteriz. Bizim mutlu olmamız bizi sevenleri de mutlu eder. Bizim hayatımızda yaptığımız bir şey enerji olarak mutlaka bir başkasını da etkiler. Bu yüzden kolektif bilinç de çok önemlidir. Ortak bir bilinç oluşturulursa, birlik beraberliğin gücüyle bir çok sorunun üzerinden gelinebilir. Gezi Parkı olayları buna en güzel örnektir. Sistemin içinde yapılan hareketler tüm sistemi etkiler. Bir yerde bir kişi huzursuzluk yaratıyorsa hepimiz etkileniriz değil mi? Herhangi birinin güzel bir davranışı da olumlu etkiler bizi. Bazen de bir kişi, birçok kişinin yüzünde tebessüme yol açar.

“Büyük işler önemli atılımlar ancak birlikte çalışma ile elde edilir” Mustafa Kemal Atatürk

Birlikte yapılan faaliyetlerde lezzet vardır. Hareket hali emele, hedefe ulaştırır. “Harekette birlik olmazsa fikirdeki birlik faydasızdır.” demiş Muhammed İkbal. Bence de fikir birliği kadar hareket birliği de önemlidir. Tıpkı karıncaların hep birlikte sırtlanıp büyük böceği taşımasında olduğu gibi.

“Bir ulus sımsıkı birbirine bağlı olmayı bildikçe yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez” Mustafa Kemal Atatürk

Araştırmalar gösteriyor ki desteklenen, yanında olduğu hissettirilen kişilerin hayatın her alanında daha başarılı oluyor. Bazı kurumları zaman zaman eleştirebiliyoruz fakat kurumlar her zaman bizim için var. Kişilere küsebiliriz ama kurumlara küsemeyiz. Ülkemizde de çok kıymetli ve iyi işler çıkartan dernekler var. Bu dernekler sayesinde insanların hayatları kurtuluyor. Çocuklar iyileşiyor. Okula gidiyor. Meslek ediniyor. Burada toplanan maddi, manevi yardımlar ihtiyaç sahiplerine katkı oluyor. Bu çok güzel bir enerji, sinerji ve birlik bilincinin en güzel kullanılmış hali. Tek başınıza gücünüzün yetmediği şeyleri birilerinin yardımı sayesinde başardığınız olmuştur. Birlikten kuvvet doğar boşuna denmemiştir. Bir olayın da bütününü bilmek çok kıymetli parça parça hiçbir şeyi değerlendiremeyiz. Parçalar birleşince doğru bilgiler oluşur.

Canlıların kolektif hareketlerine geri dönecek olursam. Birçok iş alanında imece usulü çalışmalar yapıldığını görürüz. Eğitim alanında da birlik olmanın yaratım etkisi büyüktür. Eğitimler sayesinde birçok kişi birbiriyle etkileşim halindedir. Herkes birbirinden bir şeyler öğrenir. Bu bilgi akışları toplum için çok kıymetlidir.

“Hepimiz dünya denen geminin yolcularıyız ve onun karaya vurup parçalanmasına izin vermemeliyiz çünkü ikinci bir Nuh’un gemisi olmayacaktır.” Michael Garbaçov

Alkış tek elle olmaz. Birlik olmadan dirlik olmaz. Bir elin nesi var iki elin sesi var. Herkesin yardımlaştığı yerde işler yarım kalmaz. Yalnız kuş yuva yapmaz. Yalnız taş duvar olmaz. Demiş atalarımız. Bence de çok doğru söylemişler. Çoğu zaman yalnızlığı seven biri olarak gözlemlerim ve deneyimlerim neticesinde birlik olmanın daha önemli olduğunu anladım.

“Yaşamak sanat, birlikte yaşamak büyük sanattır” Muhammed Said

Sabır, sevgi ve gayret ile birlik bilincini oluşturmak mümkün. Aslında bu konu hakkında daha çok şey yazılır fakat yazımı burada bitiriyor ve sizin de bu konudaki düşüncelerinizi yorum yaparak belirtmenizi rica ediyorum. Son olarak da birlik ile ilgili en sevdiğim sözü paylaşmak istiyorum;

“Biz hepimiz tek kanatlı melekleriz. Ancak birbirimize sarılırsak uçabiliriz.” Luciano de Crescenzo

Kalın sağlıcakla

Duyarlı Anne Ceyda