Zeytin Ağaçları Hayattır

Zeytin ağaçları

Zeytin ağaçlarının maden arama uğruna kesilme girişimi beni çok üzdü. Zeytinin ve zeytinyağının kıymeti bilinmemekle birlikte, bu eylem tüm duyarlı insanların da tepkisini çekti. Zeytin dalının barışı simgelediği bu dünyada, zeytin ağaçlarının kesilmesi barışa, sevgiye ve ekolojik dengeye büyük bir kötülüktür.

Ağaçların öneminin bilincine hâlâ varamadık mı? Biz Atatürk gibi doğa sevgisi olan bir önderin cumhuriyetinde yaşıyoruz. Yalova’da köşk yapımı sırasında ağacın tek bir dalını bile kestirmeyen Atatürk’ten bu yana doğa konusunda daha da bilinçleneceğimize şu an zeytin ağaçlarının kesilmesi söz konusu oluyor. İnanın bunu benim aklım, vicdanım almıyor. Hiçbir şey için bir ağaç kesilmemeli. Özellikle zeytin ağaçları bu ülkenin değeri. Yabancı ülkeleri kıskandıran ölçüde kıymetli. Lütfen zeytin ağaçlarımızı koruyalım. İzin vermeyelim bu yıkıma, katliama. Bu konu bir doğa savaşıdır. Savaş açamaz kimse topraklarımızdaki bu değere. Kömür mü daha kıymetli, zeytin mi sizce? Bence Zeytin ve zeytinyağının kıymeti paha biçilemez. Maddi taraftan bakınca da oldukça yüksek gelir sağlıyor ülkemize ve üreticisine. Gerçekten zeytin altın değerinde. Doğalgazın daha yaygın kullanıldığı bu yıllarda, kömür için canlı ağaçların katliamı niye? Kendimize bu soruyu sormalıyız belki de.

Zeytin ağaçlarının büyümesi için verilen emek, çaba boşa mı gidecek? Zeytin üreticilerinin zeytin ağaçlarına yaptığı masrafı geçtim, çocuğu gibi yetiştirip gelişimini sağladıkları için saygı duyulmalı ve emekleri hiçe sayılmamalı. Ağaçların kesilmesi durumunda iş gücü ve ülke kalkınması da tehlikeye girer. Bunun farkına varamıyor muyuz?

Zeytin sağlığa çok faydalı bir meyvedir.

 • Kan yapıcı özelliği vardır.
 • Kanserden korur.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Metabolizmayı arttırır.
 • Kalbi ve cildi korur.
 • Yaşlanmayı geciktirir.
 • A, C, D, E, K vitamini içerir.
 • Mutfak dışında kozmatikde de çok kullanılır.
 • Uzun süre tok tutar.
 • Vücut gelişimini destekler.
 • Zeytin yaprağı çayı boğaz ağrısını geçirir.
 • Zeytin ve zeytinyağı karaciğer yağlanmasını önler.
 • Zeytinde bolca omega yağ asitleri yer alır. Böylece daha canlı sinir sistemi hücrelerinin yapımı sağlanır.

Canan Karatay, “Yabancı ülkelerden Türk halkının aklı çalışmasın diye yıllarca zeytin ve zeytinyağı tüketmemeleri sağlandı.” dedi. Amerikanın Marshall Yardımı adı altında süt tozu, mısır özü yağı gönderimi yaptığını biliyoruz. Bugün daha çok dışarı bağımlı olduğumuz buğday yardımından hiç bahsetmek istemiyorum bile (Buğdayın hem kalitesini, hem de üretimini engellediği için). Amerika elinde kalan mısır özü yağlarını Türkiye’ye satmak için zeytinyağı ısınınca kanser yapıyor demiştir (Halbuki sıcağa en dayanıklı yağdır). Bu da yetmemiş Türk vatandaşını zeytinyağından soğutmak için özel olarak türkü yaptırmıştır. Bu da “Zeytinyağlı yiyemem aman. Basma da fistan giyemem aman” şarkısıdır. Bu kötü zihniyetle uzun yıllar Türk halkı kendi üretimi dışında fazla paralar ödeyerek mısır özü yağı satın almıştır. Zeytin ağacının yeryüzünün ilk ağacı olduğu söylenmekte. Araştırmalar da zeytin ağaçlarının çok eskilere dayandığını kanıtlar nitelikte.

Zeytin ve zeytin ağacı ile ilgili özlü sözler de şöyle;

Zeytin ağacı Cennetin en zengin armağanıdır. Thomas Jefferson

Dünya nimetinde gözüm yok ama bir zeytin ağacının gölgesinde bir bardak çay olursa olsun. Nazan Bekiroğlu

Ağaçların bilgesi, zeytindir kuşkusuz. En çelimsizi bile kendini kabul ettiren bir ağırbaşlılık, bir suskunluk içinde. Mehmet Başaran

Ve bir de ağaç yarattık ki, Turi Sinadan çıkar; hem yağ bitirir, hem yiyeceklerine bir katık. Müminûn Sûresi, 20. Ayet

Tümünü seviyorum, ama en çok zeytini. Öncelikle dalı ile barışı, altın renkli yağı ile huzur ve mutluluğu sembolize ettiği için. Aldous Huxley

Zeytin ağaçlarının zarar görmemesi için elimizden geleni yapalım. Verilen büyük tepkiler nedeniyle en son zeytin ağaçları kesilmeyecek dendi. Umarım doğrudur. Aksi halde bu kadar öneme sahip bir ağacın kesilmesini hiç doğru bulmuyorum. Hiçbir ağacın kesilmesini kabul etmiyorum. Başka yollar denenip çözümler bulunabilir. Tıpkı Atamızın yürüyen köşkte bulduğu gibi.

Saygılar, sevgiler ve sağlıklı günler…

Duyarlı Anne Ceyda