Corona Virüs Günlüklerim

woman lying on bed while blowing her nose
Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Yaklaşık beş hafta önce ben de Corona virüse yakalandım. Testi pozitif çıkan iş arkadaşım ile temaslı olduğum ve ses kısıklığı yaşadığım için hemen kendimi karantinaya aldım. Vakit kaybetmeden de test yaptırdım. Sonuç pozitifti fakat ağır geçmedi. Sanıyorum Omicron varyantı oldugumdan hafif atlattım.

Şimdi size gün gün neler yaşadığımı anlatacağım;

1.Gün

Boğaz kuruluğu, ağrısı, yanması ve kaşıntısı oldu. Öksürük ve mide bulantısı oldu. Çok hafif baş ağrısı ve burun tıkanıklığı da vardı. Bu süreçte ilaç olarak sadece Parol kullandım. Normalde baş ağrımı geçirmeyen bu ilaç, bu süreçte yeterli oldu. En şaşırdığım nokta, gece ve gündüz aşırı idrara çıkma hali oldu. Gece uykusu sırasında huzursuzluk ve uyanma durumu oldu. Ateş olmadı lakin aşırı üşüme olduğunu ve ayaklarımın buz gibi olduğunu hissettim. Gündüz de hastalığın vermiş olduğu bir halsizlik yaşadım.

2.Gün

Ara ara, özellikle öksürdüğümde boğaz ve ciğer ağrısı oldu. Göğüs kafesinde yanma, kaşıntı vardı. Birde aniden arka arkaya gelen öksürük hali oldu.

3. Gün

Genel bir vücut ağrısı vardı. Özellikle belim ağrıdı. Enterasan bir şekilde boğaz ağrım geçti. Öksürük de yok denecek kadar az oldu. Çok idrara çıkma hali devam etti.

4. Gün

Hiç beklemediğim bir şekilde şiddetli karın ağrısı oldu. Sanırım hareketsiz kalmaktan gaz sancısı yaşadım. Buna bel ağrım da eşlik edince zor bir gün oldu.

5. Gün

Hapşırma, burun, geniz akıntısı, öksürük ve çok hafif boğaz yanması oldu. Bunların dışında kendimi daha iyi hissetmeye başladım. Ağrıyan bir yerim yoktu.

6. Gün

Sanki nezle olmuşum gibi çok sıvı bir burun akıntısı (su gibi) , hapşırma ve yorgunluk hissi vardı. Onun dışında iyileştiğimi hissediyordum. Bol bol dinlendim.

7. Gün  

Hapşırma ve halsizlik bugün de devam etti. Günün farklı zamanlarında uyuduğum için uyku problemleri de yaşadım bu süreçte. Bugün haala ciğerim ağrıyor gibi hissediyordum. Hafif öksürük ve burun tıkanıklığı da ara ara oldu.

Hastalığım boyunca hiç nefes darlığı yaşamadığım için mutluyum. Başta da dediğim gibi ağır geçmedi ama hastalığın her türlüsü zor. Bu hastalıkta da bol bol sıvı ve vitaminli beslenme çok önemli. Bu süreçte odamdan hiç çıkmadım. Tuvalet için çıktığımda da maske taktım. Kimseyle görüşmeden hemen odama geri döndüm. Evdekilerle de telefonla konuştum. Oğlumla aynı evde görüntülü konustuk 😊 Hastalığım boyunca sağ olsun annem ve babam yemegimi kapımda duran tabureye bıraktılar. Evin hijyenine çok dikkat ettiler. Kendilerini ve oğlumu çok iyi korudular. (Maske, mesafe vs.)

Bu hastalığın benim için en zor olan kısmı sevdiklerimin yanına gidip konuşamamak, sarılamamak, öpememek oldu. Özellikle oğluma sarılamadığım, öperek uyutup uyandıramadığım için üzülüyordum. Ailemin desteği ile bu hastalığı rahat bir şekilde atlattım. İyileşince hasret giderdik. Bol bol sarıldık. Birbirimizi rahatça öptük. Gerçekten sağlık çok kıymetli. İnsan hasta olunca daha iyi anlıyor sevdikleriyle geçirdiği zamanın kıymetini. Hasta olmadan da bol bol sevdiklerimizle bir arada olmayı ihmal etmeyelim lütfen. Hayat sevdiklerimizle yan yana, can cana, sağlıkla yaşanınca güzel.

Duyarlı anne Ceyda

Sağlıklı günler diler