İstanbul’un Simgelerinden Biri Çamlıca Kulesi

Bu yazımda İstanbul’da inşaa edilen ve ziyarete açılan kıymetli eser Çamlıca Kulesi hakkında bilgiler vereceğim. Bu bilgiler benim ve sevgilimin gözlemleri, deneyim ve duygularından oluşacak. Yerli, yabancı birçok turistin ilgisini çeken bu kule hakkındaki yazımı umarım keyifle ve faydalanarak okursunuz.

Çamlıca Kulesinden görmeye geldik İstanbul’u. Kibirle tepeden bakmak için değil sevgiyle kocaman kucaklamak için. Bir şeyi gerçekten anlamak istersen uzaklaşıp bak. O zaman daha net anlayacaksın. Tam da bu noktada kuşların ne kadar şanslı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Kesinlikle öyle; kuşlar her açıdan gözlem yapabilirler. Biz de Çamlıca Kulesine gelerek İstanbul’u kuşbakışı görme fırsatı bulduk. Şehrin büyüleyici güzelliğini daha geniş bir açıdan görebilmek çok güzel hisler uyandırdı.

Çamlıca Kulesinin ambiyansı gerçekten çok güzel. Çok hoş duygular oluşturabileceğiniz bir yer. İnsan duygu hissettiği mekanları unutmazmış bu yüzden burası unutulmaz bir yapı. 369 metre yükseklikte olan Çamlıca Kulesinin mimarı Melike Altınışık . Hanım eli ile tasarlanmış olduğundan bu kadar estetik bir görüntüye sahip oldu belki de 🙂 Bu kulenin eski halinde onlarca anten vardı. Şimdi kulenin iç kısmında toplanmış ve görüntü kirliliği sona ermiş. Daha da iyisi elektromanyetik etki yaratıp doğayı , insan sağlığını olumsuz etkilemiyor olması.

Burası çok güzel anılar oluşturabileceğiniz bir mekan. Biz sevgilimle hem sabah, hem de akşam gitme fırsatı bulduk. İkisi de apayrı ve çok hoş deneyimlerdi. Şöyle ki; sabah gökyüzünün aydınlığı ile uzak yerleri yakınmışcasına görebildik. Gece de İstanbul’un ışıl ışıl görüntüsü ile neşelendik. Mavisi ve yeşiliyle muazzam güzellikte olan İstanbul’da değişmeyen tek bir şey vardı hareket. Yukarıdan bakınca hayatın ne kadar da akıcı olduğunu gördük. Biz akış halinde seyir ederken hayat da hızla akıyordu. Hareket enerjisini daha önce hiç bu kadar iyi gözlemlememiştik. Bu bağlamda buradan bakmak çok keyifli bir deneyimdi.

Kule, Seyir Terası, Restoran, Cafe, Hediye Mağazası gibi bölümlerden oluşuyor. Biz restoran kısmına gittiğimiz için yazımın bu bölümünde oradan bahsedeceğim . Öncelikle sabah kahvaltısı, taze meyve ve sebzelerden oluşan, lezzetli peynirlerin, zeytinlerin, nefis reçellerin olduğu çok güzel bir kahvaltıydı. Akşam yemeği de çok lezzetliydi. Her ikisinin de sunumu şahaneydi. Mekanın şıklığı ve garsonların kaliteli hizmetinden çok memnun kaldık.

Yüzünüzde tebessümle ve pozitif duygularla ayrılacağınız bir mekan olan Çamlıca Kulesine gitmenizi tüm içtenliğimle tavsiye ederim. Ruh duygulardan beslenir. Burası, hem ruhunuzu hem de bedeninizi besleyebileceğiniz simge bir yapı.

Bana göre hayat demek duygular demektir. Kendinize vereceğiniz en güzel hediye, yeni yerler görüp güzel duygular hissedeceğiniz keşifler, deneyimlerdir.

Kalpten saygı ve sevgilerimle…

Duyarlı Anne

Ceyda KOCAL