Düşle

düşle

“Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise her yere….” demiş ya bu evrenin Einstein’i, kesinlikle öyle. Hayal etmek, diğer bir adıyla düşlemek, zihnimizin ulaşamayacağı bir yer olmadığını görmektir. Düşlemek uzağı yakın kılar.

Dünya üzerinde beyni olan ve düşünebilen her canlı muhteşem bir düş gücüne sahiptir. Bu düş gücü, enerji olarak çok önemli olan bir potansiyeldir. Her şey iki kez yaratılır; önce zihinde sonra gerçek dünyada. Lütfen hepimiz dünyamız için güzel şeyler düşleyelim. Düş ve düşünce gücüne inanalım. Bence bu, yaşamın, yaşatmanın en büyük gücü ve sırrıdır. “Hayal etmek her şey demektir. Hayatın size getireceklerinin bir ön gösterimidir.” Albert EINSTEIN

Düşle, planla, uygula, izle ve gör. Yaratımların hepsi hayal gücünün sonucudur. Düşlemek, hayal ettiğimiz şeye yaratıcı bir adım, gerçeklerin tohumudur. Kendi hayatınızı düşünün hayal ettiğiniz bir şey mutlaka olmuştur. Öyle ise düşlemeyi bırakmamalıyız. “Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayal gücü tüm dünyayı kapsar.” demiştir Einstein . Bence de hayal etmek en süper gücümüzdür.

Pes etmeden hayalinin gerçek olacağına inan. Bu süreçte esnek olmak da gerekiyor yoksa hayal kırıklığına uğrayıp yarı yolda kalınıyor. Her hayalinle ilgili içinde coşku uyandır. Bu coşkuyu soyut ve ya somut şeylerden destek alarak yaratabilirsin. Bir evcil hayvan ya da hoşlandığın müzikler bu süreçte sana eşlik edebilir. Samimi, sıcak, içten bir dost, belki bir enstrüman yandaşın olabilir bu yolda. En önemlisi de hayaline odaklanman ve pürüzlere takılmaman. Tökezlediğin elbette ki olacaktır. Fakat durmaman gerek, hayaline yürümeye devam et. Göreceksin, başladığın andan itibaren çok fazla yol kat etmişsin. Seni aydınlatan bir topluluğun içinde ol. Onlara sor, danış. Hayatı paramparça yaşayanlara inat, sen inşa et ve koru. Ömrünün sonuna kadar yaşa düşlemenin verdiği mutluluğu.

Yaşamdan tat almak istiyorsan bir hayalin olsun. Bu hayatı düşleyerek yaşayalım. Çok sevdiğim ünlü yazar Stefan Zweig “Bilmek değil sadece hayal etmek insanı mutlu kılar” demiş. Kesinlikle öyle…. “Hayal gücü , ruhun gözüdür” diye ne güzel de söylemiş Joseph Joubert . Hayal gücü ile ilgili sevdiğim bir diğer söz de Muhammet Ali’nin söylediği ; “Hayal gücü olmayan insanın kanatları yoktur” sözüdür.

Son yıllarda genlerin bile insan düşünceleri ile değiştiği söyleniyor. (Epigenetik) Bu bağlamda güzel şeyler düşünürsek genlerimizi düzeltip hayatı daha güzel, daha yaşanılabilir bir hale getirebiliriz. Biz yaratım yapabilme gücüne ve enerjisine sahip varlıklarız. Bunu bilelim ve hayal etmeye devam edelim. Hayal gücü sonucunda oluşanlar soyuttan somuta yaratımı çok güzel örnekler.

Evrenin sırrının hayal gücünde saklı olduğunu söyler birçok düşünür. Enerji, dikkatin bulunduğu yere doğru akar. Ne düşünüyorsak onun gerçekleştiğini görürüz. O yüzden düşündüklerimize dikkat etmeliyiz. Hayallerimiz ruhumuzun yansımalarıdır. Beden sadece ruhumuzu tutar. Hayaller ruhumuzu özgürleştirir. Bu yüzden çok kıymetlidir.

Bu yazımı, çok güzel bir japon atasözü ile bitirmek istiyorum;

Bugün için yaşa, dünden öğren, yarın için düşle.

Sağlık ve Sevgiyle…

Duyarlı Anne