Koruma İçgüdüsü ile D Vitaminsiz Kalabilen Cocuklar

D vitamini, bağışıklık sistemini güçlendiren ve güneş gibi doğal kaynağımızdan sağlanan mucizevi bir vitamindir. Güneş banyosu yaparak ya da ağız yoluyla bu vitamini vücudumuza almak mümkün.

Ülkemizde de bebeklere doktorlar tarafından D3 takviyesi reçete ediliyor ve yaklaşık 2 yaşına kadar D3’ün sıvı formunu kullanıyoruz. Güneş dışında oral yoldan alınan D vitaminleri hakkında bir çok spekülasyon var. Parapen içerdiği için zararlı, mide kapakçığını açma özelliğine sahip v.s. Biz anneler de bir şeyin herhangi bir yan etki ya da zararını duyarsak o üründen uzaklaşıyoruz. Özellikle bu vitamini doğal yollardan alsın istiyoruz. Uzun süre küçük çocukları güneşe maruz bırakmanın da yanlış olduğunu biliyoruz. Uzmanlar koruyucusuz 20dk diyor. Biz koruyucu anneler, çocuklarımız güneş koruma faktörlü krem sürmeden güneşe çıkarsa sanki 1. derece yanık olacakmış gibi davranıyoruz. Oysa ki uzmanların tavsiye ettiği gibi 15-20 dk koruyucusuz güneşte kalmasına müsade etsek d vitamininden faydalandırmış olacağız. Tabii güneşe çıkartırken çocuklarımıza mutlaka şapka ve açık renkli kolsuz, kısa kollu kıyafet giydirmeliyiz mümkünse mayo ya da şortlu güneşlendirelim ki kemiklere işlesin güneş.

Yazın tamam da kışın nasıl alacak çocuklar d vitaminini? Piyasada son zamanlarda çıkan, güvenilir, tek kullanımlık, sıvı formda d vitaminleri var. Ben, oğlum için doğal vitaminler satan bir sağlık mağazasından jelibon şeklinde olanlardan alıyorum. Çünkü sıvı, şurup tarzı ürünleri içmek istemiyor. Hemen hemen her alışveriş merkezinde var bu vitamin mağazası. Marka vermek istemiyorum reklam olmasın diye. Geçtiğimiz yaz bol bol güneşlendiği için bu sene daha başlamadım ama kış geldi, güneş kendini iyiden iyiye gizlediği için düşünüyorum tekrar d vitamini takviyesi yapmayı.

D vitamini içeren balık, tereyağı, kabuklu yemişler gibi gıdaları tüketmesini sağlıyorum fakat her gün yüksek miktarda d vitamini gereksinimi olduğu için besinlerden alınan d vitamini de yetersiz oluyor. Bu besinleri çok fazla tüketmesi lazım günlük d vitamini ihtiyacını karşılamak için ama çocuğa çok yemek yedirme gibi bir şey mümkün değil. Kapasitesinden fazla besin tükettiremeyiz. Bu yüzden de d vitamin takviyesi şart. Yazın güneşten, kışınsa piyasadaki güvenilir d vitamini markalarından faydalanalım sevgili anneler.

Sağlıklı, mutlu günler..