Sonbahar Son Değil

İşte geldi sonbahar, yerlerde yapraklar. Yorgun bir insanı hatırlatır bana hep bu ay. Sararmış solmuş, biraz yok olmuş kırılıp dökülmüş ama hala ayakta bir İnsan. Aslında çok güzel bir aydır Eylül, Ekim, Kasım. Yeni başlangıçlardır. Yine, yeniden doğmak için sıfırdan daha güzel başlamaktır.Sonbahar renklerin ve seslerin dansıdır. Düşen yapraklar hüznü değil, yeniden doğmak üzere fazlalıklarından kurtulup, durup, düşünüp, yavaşlayıp, ağacın dalları ile baş başa kalarak olgunlaşmasını, yeni yapraklara, yeni çiçeklere ulaşmak için bile zamanın olduğunu, sabretmeyi ve umut ederek beklemeyi anlatır bana hep.  Yaprakların hışırtısı, kurumuş olanların basınca çıkardığı ses, adımına dikkat et der gibi olsa da, içinde koştururken keyif verir büyük, küçük herkese. Küsmüş, kırılmış, solmuş insanlara da böyle davranılmaz mı zaten ? Maalesef ki bu duruma çok benzer bazen. Kırdıkları kişinin yarasına daha da basarlar ve kırılan kişi tepki verse de, ses çıkarsa da duymazlar. Aksine keyif alırlar bu yaptıklarından. Bu duyarsız kişilere Sonbaharda dökülen yapraklar gibi keyif vermemek için dökmemeliyiz kırgınlıklarımızı, üzüntülerimizi onların ayakları altına. Duyarsız oldukları için anlamazlar. Onlar sadece acıtırlar. Bu duruma karşı biz daha güçlü olmalıyız. İnsanız duygularımız var ama, insan olduğumuz için de güçlüyüz.

İnsanlar da kendi içlerinde mevsimleri yaşarlar; Kimi zaman İlkbahar olur çiçek açarlar. Kimi zaman da enerjileri içlerine sığmaz, gülünce yüzlerinde Yaz sıcağındaki gibi güneş açar.  Bazen de bir bakarlar ki içlerindeki tüm renkler sararmış, solmuş, Sonbaharı yaşıyor ve içten içe dökülüyor, kırılıyorlar. Sonra da Kış gelir İnsan yüreğine tüm acımasızlığıyla soğutur, buz gibi olur herkese, her şeye karşı ama bu da geçicidir. Çünkü İnsan hisleri mevsimler gibi değişkendir.

❣

Mevsimler de duygularımızı değiştirir. Çoğumuz İlkbahar-Yaz döneminde daha enerjik iken, Sonbahar-Kış mevsiminde daha durgun ve yorgunuzdur. Aslında iç dünyamızı Sonbahar-Kış sezonunda da enerjik tutmak mümkün. Nasıl mı? Size Yazı hatırlatan bir müzik açın ve doyasıya dans ederek dinleyin, eğlenin. Bir bakmışsınız ki sanki Yaz mevsimi gibi terliyor, enerji saçıyor, sımsıcak gülümsüyorsunuz. Yazı Yazda yaşamak güzel ama Sonbaharda ve Kışta Yazı yaşamak çok daha güzel

Sıcak bir şeyler içerek de içimizi ısıttığımız şu günlerde nefes almak bile yüzümüzde güneş açtırmalı… Sağlıklı, Keyifli günler herkese.

Sevgilerimle

DUYARLI ANNE