Pepee- Birlik Zamanı

Öncelikle güzel ülkemizi bu denli tanıtıcı, eğitici ve bilgilendirici bir filmi Türk sinema sektörüne kazandırdığı için Ayşe Şule Bilgiç’i tebrik ediyor, teşekkürlerimi sunuyorum. Bu filme çok emek verildiği aşikar. Genel olarak baktığımızda çok güzel bir film. Şarkıları ise harika. Yöresel türküler de çok yerinde olmuş.

Benim için keyifli ve ülkemizin değerlerine önem verildiği için gurur verici bir film deneyimiydi. Yalnız filmin başında beni bile üzecek sahneler vardı. Pepee’ye annesi babası biraz hatalı davrandı. Sonradan düzeltildiyse de o ilk kısım Pepee’yi seven çocukları üzebilir diye düşündüm. Düşündüğüm gibi de olmuş, daha sonra yorumlara baktığımda filmde ağlayan çocuklar olduğunu gördüm. Üzüldüm, ama  bu duygular ile yaşamın her anında karşılaşabilir çocuklarımız. Sadece ilk sahneye bakarak bu güzel filmin tamamına olumsuz yorum yapmak yanlış olur bence. Benim oğlum da filmde maymuşun bağırışından çağırışından, elektronik balon’un çıkardığı  seslerden, aksiyonundan korkmuş. Filmi sonuna kadar keyifle seyretti ama biraz ürktüğü anlarda suratını düşürdü, sevdiği sürpriz karakterleri görünce sevindi, filmde olanlara zaman zaman kızdı, zaman zaman güldü. Doruk Kartal çok duygusal bir çocuk olduğu için filmde onu üzen, geren sahnelere takıldı. Beğendin mi diye sorduğumda, beğenmedim dedi. Daha sonra ben komik kısımlarını anlatınca güldü, evet orası çok güzeldi dedi. Şarkılarını çok beğendi. Haala bana açtırıp keyifle söylüyor. Şu an iyi ki gitmişiz bu filme değil mi dediğimde; Evet cevabını alıyorum.

Pepee Birlik Zamanı, çocuğunuza bir çok insani duyguyu hissettirdiği için çok eğitici bir film bence. Çocuğunuzun psikolojisini en iyi siz bilebilirsiniz ve şekillendirebilirsiniz diye düşünüyorum. Bu renkli filmi seyrederken hiç korkmayan 3 yaşında bir kız çocuğu da gördüm, çıkmak için ağlamak üzere olan 6 yaşında bir erkek çocuk da. Her çocuk farklıdır. Bu yüzden bu filme verecekleri tepkiler de aynı olmayacaktır. Çocuğunuz çok beğenebilir de, beğenmeyebilir de. Denemeden siz de çocuğunuzun vereceği tepkileri bilemezsiniz. Bence çocuğunuzu daha iyi tanımak için bile bu filmi seyretmelisiniz. Biliyorsunuz sinemalarda ses çok yüksek oluyor, bazen biz büyükler bile ani seslerde ürkebiliyoruz. Bu filmde de seslerin yüksek olduğunu, korkmasına gerek olmadığını çocuğuza açıklayın.

Aksiyonu, macerayı, hareketi ve tabii ki Pepee’yi seven çocuğunuz, bu filmi de çok sevecektir. Aile bağlarının, ülkemizin zenginliklerinin iyiden iyiye hissedildiği bu şarkılı, türkülü, gezintili filme ben 10 üzerinden 8.3 veriyorum. Sinemasını kaçırdıysanız evde seyredin derim. İzleyecek olanlara, iyi seyirler.

Duyarlı Anne Ceyda