İstanbul’daki Çocukların Görmesi Gereken En İyi 5 Yer

Merhabalar sevgili anne babalar, değerli çocuklar, önümüzdeki ara yıl tatilini keyifli ve kaliteli geçirebilmeniz için size çok eğlenceli yerler tavsiye edeceğim. Gitmediyseniz gidin. Gittiyseniz de tekrar tekrar gidip, güzel vakit geçirebileceğiniz yerler buralar.

İşte İstanbul da ki çocukların gitmesi gereken bence en iyi “5” yer:

1-KIDZANIA

Biz buraya oğlum Doruk Kartal’la 3-4 ay önce, okullar açılmadan gittik. Anadolu yakasında Acıbademdeki Akasya Alışveriş merkezinde bulunuyor. Girişinde sanki bir uçak yolculuğuna çıkıyormuş gibi güzel, farklı bir uygulama var. Güler yüzlü ve kaliteli hizmette cabası. Girişteki bankoda uçak biniş kartı(giriş bileti), harita ve içeride kullanılmak üzere, kidzania bankada bozdurulacak para çeki veriliyor. Giriş ücreti biraz yüksek ama o verdiğiniz paraya değer. Biz oğlumun bayramlık paralarıyla gitmiştik. İçeri girdikten sonra kidzania’ya özel bankada para çekimizi bozduruyoruz ve bu paralarla istediğimiz etkinliğe katılabiliyoruz. Hastane, Tiyatro, Arkeoloji Müzesi, Üretim Fabrikaları, Havacılık Akademisi, Diş Sağlığı Merkezi, Stadyum, Benzin İstasyonu v.b etkinlik yerleri var. Para harcanmayan, para kazanılan etkinlikler de var; “İtfaiye etkinliği” gibi. Genel olarak kidzania paralarla katılım oluyor çoğu etkinliğe. İçeride kidzana paraların geçmediği büfeler de var. Buradaki şekerleme, v.s ürünleri tl ile alabiliyorsunuz ama pahalı. Normal fiyatlı Dönerci gibi yeme-içme ihtiyaçlarının karşılanacağı yerlerde de tl geçiyor. İçeride kidzania paralarıyla pizzacı, kurabiyeci, çikolatacı, dondurmacı olabiliyor çocuklar, sonra da kendi elleriyle yaptıklarını afiyetle yiyorlar. Polis, Doktor gibi meslek gruplarını tecrübe edebiliyorlar. Yalnız Doktor, Polis (Ajan), Pizzacı etkinliği için 6 yaşın üzerinde olmak gerekiyor yanlış hatırlamıyorsam. Bu yüzden 6-7 Yaş üstü çocukların gitmesi bütün faaliyetlerden faydalanmak için daha uygun olacaktır. Doruk 4 yaşında gittiği için bütün faaliyetlerden faydalanamadığından biraz üzüldü. Yine de çok eğlendik; Resim atölyesinde ressam oldu. İtfaiye merkezinde eğitim alarak yangın söndürdü, oyun oynadı, tiyatro ve dans seyretti. Her şeyi ile temiz, güzel bir yer. Bu uluslararası işletmenin Türkiye’ye de yapılması çok iyi olmuş ama çıkışta kidzania paraları harcayacağımız marketten sadece kalem alabildik.  Herhalde içerideki para kazanılan aktivitelerden çok fazla para kazanmak gerekiyor. Doruk  8-9 yaşına geldiğinde tekrar gitmeyi düşünüyoruz biz bu şahane ve keyifli yere siz de gitmeyi planlıyorsanız şimdiden iyi eğlenceler.

2-LEGOLAND

Çok hareketli, oyun dolu bu yer Forum İstanbul Alışveriş Merkezinde yer alıyor. Forum İstanbul’da gerçekten çocuklara ve ailelere yönelik birçok cazip etkinlik merkezlerini bünyesinde barındırıyor. Biz Anadolu yakasında oturduğumuz için Bayrampaşa’da olan bu Alışveriş merkezine sadece 2 kere gittik. Burada bunan SEA LİFE akvaryumda görülmeye değer bir yer. Herkese zevkle tavsiye ederim. Türkiye’nin en uzun su altı tüneliymiş. Gerçekten büyük ve ferah bir yer. Burayı ziyaretimizde ben küçük balığıma hamileymişim de haberim yokmuş. Dünya’nın 5. Büyük akvaryumu olan bu yere oğlum biraz daha büyüdüğünde onunla da gitmek isterim. Forum İstanbul’da JURASSIC LAND de var. Dinozor meraklılarına duyurulur. Aynı zamanda Helikopter simülasyonu, Sihirli Eller çocuk klubü ve Kum Kalesi oyun alanı da mevcuttur. Dönelim Legoland anlatımımıza. Öncelikle çok ekonomik bir yer değil ama seans süresi kısa olmadığından mutlaka gidin derim. İndirim ve kampanyaları takip etmekte fayda var tabii. Belirli sayıda kişi almalarına rağmen, biz hafta sonu gitmiştik ondan mı bilmem pek hijyenik değildi. Elemanları ilgili ve güler yüzlü olmasına rağmen yetersizdi. Ayrı temizlik elemanları yoktu. Düşen Legolar yerden alınıp, temizlenmeden lego havuzuna atılıyordu. Umarım temizlik konusunda kendilerini geliştirmişlerdir. Aksi taktirde dünya çapında büyük yankı uyandırmış bu firma’nın İstanbul şubesine bu yakışmaz. Onun dışında her şey süperdi. Şöyle bir gözlemlediğinizde yetişkinlerinde çocukluğuna dönerek lego oynadığını, hatta hırs yapıp lego aracı kaydırağından araba yarışı yaptığını görüyorsunuz (eşim de dahildi bu gruba). Her yaş uygun lego mevcut. Küçük çocuklar için sanat atölyesi, top havuzlu, büyük oyun alanı bile mevcut. Girişindeki bilgisayar uygulamalı Legoland infosu  ve legodan inşaa edilmiş İstanbul’a ve Dünyaya özgü yapıtlar bir harikaydı. Çok keyifli bir gezinti, oyun, 3 Boyutlu sinemanın ardından sıra çıkışa geldiğinde Legoland satış mağazasıyla karşılaşıyorsunuz. Tabii önceden gelmediyseniz, çocuğunuzla oyuncak istememe konusunda anlaşmışta olmuyorsunuz. Plansız gelişen bu durum sonucunda biz bir kutu oyuncakla çıktık. Legoland iyi bir satış stratejisi izlemiş gerçekten. Biliyorsunuz lego oyuncakları oldukça pahalı en küçük kutu 50-60 lira gibi rakamlara satılıyor. Buraya gelirken maddi açısından hazırlıklı olmanızda fayda var. Çıkışında satış mağazasından geçilerek çıkıldığını bilip, yavrunuzla oyuncak istememe konusunda da anlaşma yapabilirsiniz. Lego oyuncaklar almak isterseniz de burada çok güzel çeşitler mevcut.

3- KIDZMONDO

Mecidiyeköy /ŞİŞLİ de Trump  alışveriş merkezi’nin bünyesinde yer alıyor. Kidzania ile benzerlikler gösterdiği, konsept olarak aynı olduğu için buraya gitmedik biz. Bu yüzden burası hakkında tecrübelerimi paylaşamayacağım ama en az Kidzania kadar güzel olduğunu duyduğum için Avrupa yakasında oturan çocukların gitmeleri gereken bir yer olduğunu düşünüyorum.

4. İSTANBUL AKVARYUM

Avrupa yakasında Yeşilköy/Florya da olan bu Akvaryum, Dünya’nın en büyük tematik akvaryumu özelliğini taşıyor. Bana pek büyük gelmese de, sıkılmadan gezilecek birçok alan var. Amazon Yağmur Ormanı, Aynalı Labirent, Kasırga Simülatörü, Flyride Helikopter Turu, Köpekbalıklarıyla Dalış gibi…  Herkese tavsiye edeceğim muazzam bir mekan. Geçen sene sömestr tatilinde gitmiştik bizde ailecek. Oğlum Doruk, buradaki değişik balıklara bayıldı. Aile indirimi var ama böyle yerlere girişi daha uygun fiyatlara yapsalar, her kesimden insan gidip görse çok daha iyi olur. Son olumsuz yorumum da içerisinin çok sıcak ve boğucu oluşu. Hafta sonu gidecekseniz kalabalığa hazırlıklı olun. 1 kere olsa bile mutlaka gidin. Siz ve aileniz mutlu bir gün geçirmiş olursunuz.

5. İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ

Anadolu yakasında Göztepe’de bulunan bu müze, açık arttırmayla satın alınmış, yurdumuzun dört bir yanından ve yurt dışından gelen birçok oyuncağa ev sahipliği yapmaktadır. Giriş ücreti çok ekonomiktir. Oyuncak müzesinin yaratıcısı ve kurucusu olan saygı değer Sunay AKIN’ın buraya çok emek verdiği gerek oyuncaklardan, gerekse mimariden belli oluyor. Çok temiz, güler yüzlü bir işletmecilik hakim. İtina ile tasarlanmış, gruplandırılmış oyuncaklar camekanlı vitrinlerde sergilenmekte. Geçmişimizle bugünü buluşturan oyuncaklar bizi çocukluğumuza götürüp, geçmişi de çocuğumuza getiriyor. Eşim de, ben de oğlumuza “ aaa bu oyuncak bende vardı” , “ben bununla ne oynamıştım”, “bu oyuncak çok popülerdi” gibi cümleler kurduk. O da daha sonra öğretmeniyle buraya geziye geldiğinde bizim ona kurduğumuz anektotları aktarmış. Gerçekten zaman makinesi gibi bir yer. Anılarınız canlanıyor, sevinç ve mutluluk duyuyorsunuz. Bildiğimiz oyuncakların yanında bilmediğimiz oyuncaklar da var tabii ama hepsinin ortak bir yönü var, dikkat çekici ve keyif verici. En küçük figürden en büyüğüne kadar çok değerli parçalar olduğuna eminim çünkü hepsinin bir hikayesi var. Hayal mi? gerçek mi? ayırt edilemeyecek kadar güzel bir yer burası. Zannediyorum Sunay bey’in hayallerini gerçekleştirdiği yer burası. Böylelikle çocuklara hayallerinin peşinden gitmeleri gerektiği konusunda çok güzel örnek olmuş. Yetişkinlere çocukluklarına dönmeleri, bu vesileyle çocukları daha iyi anlamaları için ısrarla tavsiye ediyorum. Çocuklara da bu ülkede onları çok sevenler olduğunu, bunlardan birinin de bu müzeyi 23 Nisan Çocuk Bayramında kuran Sunay AKIN olduğunu söylemek istiyorum. Hem büyükler, hem de küçükler kendisine teşekkürü bir borç bilmeliyiz. Çıkışta oyuncak müzesinin hatırası olan bakır İstanbul Oyuncak Müzesi parasını kendi bilek gücünüzle bastırarak almayı unutmayın. Buraya giderseniz ki mutlaka gitmelisiniz, iyi yolculuklar dileriz size ailece biz.