Yalnızız

Tek başımıza geldik bu Dünya’ya ve tek başımıza öleceğiz. Parmak izimiz gibi tek ve özeliz. Yine de yalnız kalınca kendimizi üzeriz. Aslında hepimiz yalnızız. Çünkü buna programlanmışız.

Herkes bir kişiden yani tek bir bireyden oluşur. Bireyler toplumu oluşturur. Bir tek kişi çok kıymetlidir aslında. Tek bir kişi sayesindedir çoğulu ilgilendiren tüm olaylar. Tek bir kişi doğurur, tek bir kişi öldürür. Dikkat ederseniz çoğu şey tek bir kişi sayesinde ya da tek bir kişi yüzünden olur.

Hayvanlar öleceklerini bilmez. Biliyorsunuz öleceğini bilen tek canlı insandır. Belki de bundandır sürekli yalnız kaldığında korkularının, mutsuzluklarının artması. Oysa hayvanlar öyle değildir. Genellikle yalnızdır. Bundan da tasa duymazlar. Aslında insanlar, yalnızlığın normal bir şey olduğunu anlayacak tek canlıdır. Çünkü yalnız ve bir başına doğduğunu ve öleceğini biliyordur.

Kendi kendimize vakit geçirmeyi bilmediğimizde yalnız kalmak istemeyiz. Yalnızken de bir insan kendini düşünceleriyle çokta kalabalık hissedebilir. Bunu ancak bir insan yapabilir. Çokta küçümsemeyin kendinizi… Kendinizle baş başa olmanın keyfini çıkarın 🙏🏻 Kalabalıklarda bilemediğiniz kendi değerinizi belki de yalnız kaldığınızda bileceksiniz. Zaten olması gereken de budur. Başkası senin değerini bilse ne olur, bilmese ne olur? Önemli olan insanın kendi kendinin değerini bilmesidir. Çünkü yalnız öleceğimiz bir gerçektir. Yalnız kalacak her insan. Ya yalnız bırakacak, ya da yalnız bırakılacak. Çünkü her insanın yanında her zaman biri olamaz. Olmamalı. Yalnız hareket eden her canlı yalnızlığı ile başa çıkmalı. Yalnızlığını kabul edip o sırada hiçbir şey yapmasa da tek başınalığından yeterlilik duymalı.

İnsan, yalnız olduğu bilincine varınca yalnız kalmaktan korkmuyor. Aksine yalnızlığını değerlendirme fırsatı buluyor. Rahatlama anı olarak görüyor. Gün içerisinde de hepimize yalnız kalma isteği buradan geliyor. Yalnız kalınca kafamızı toplayıp dinlenip iyi hissediyoruz. Bence yalnız kalınca sevinebiliriz. İyi ki yalnızım şu an diyebilmeliyiz. Hem fizyolojik, hem de psikolojik olarak yalnızlığa herkesin ihtiyacı vardır.

Çokluk mutluluk değildir ama azlık farkındalıktır.

Yalnız kaldığınızda mutlu olacağınız sağlıklı, huzurlu günler dilerim.

Yazan : Duyarlı Anne ve Öğretmen CEYDA