Korana Virüs Hakkında

People in airport are wearing masks to protect themselves from virus.

Dünya’nın cok ciddi rakamlarda insan kaybı verdiği Korona virus, her gecen gün ülkemizde de artarak ölümlere ve hasta sayısında artışa sebebiyet veriyor.

Ülkemizin sağlık bakanı konu ile yakından ilgileniyor sağ olsun. Lakin vatandaşlarımız haala durumun ciddiyetinin farkında değil. Alınacak tedbirler çok açık bir şekilde halka lanse edilmesine rağmen bu kurallara ne yazık ki uyulmuyor. Bu durum beni çok üzüyor. Sağlığınızdan daha önemli ne olabilir? Özellikle yaşlılarımız evde kal ikazlarına karşın evlerinde durmuyor. 65 yaş üzerine dışarı çıkma yasağı geldi ama herkesin taşıyıcı olduğu unutulmamalı.

Çok şükür çocuklarımızı öldürmüyormuş bu virüs. Peki çocuklar annelerine , babalarına, dedelerine ninelerine geçiremez mi bu hastalığı? Tabii ki geçirebilir. Bu yüzden çocuklarımıza da virüsten korunma bilincini aşılamalıyız. İlk olarak evlerimizden cıkarmamalıyız. Ev icinde etkinlikler düzenleyerek sıkılmamalarını sağlayabiliriz. Hijyen kurallarına çok ama çok önem vermeliyiz. Hijyenin önemini zaten bilmeliler, bu dönemde daha çok dikkat etmeliler. Sık sık 20 saniye ellerini sabunlayarak yıkamayı ihmal ettirmeyelim lütfen.

Anne babalar olarak bu dönemde yavrularımızla dışarı çıkmamaya özen gösterelim. Ama bakacak birini bulamayabiliriz. Onlarla çıkmaya mecbur kalırsak mumkun oldugu kadar hızlı ve güvenli alışverişimizi gerçekleştirelim. İnsanlar ile kisisel mesafemize dikkat edelim. Hasta isek maske, değilsek eldivenimizi takmayı lütfen ihmal etmeyelim. Çocuklarımızla da bu koruyucu tedbirleri neden uygulamamız gerektiği konusunu konuşalım. Eve girer girmez eldivenleri bilek uzerinden , maskeyi kulak arkasindan çıkararak çöpe atalım. Üzerine de baska bir poşet atalım ki uzeri örtülsün. Eldivenlerimizi cikardiktan sonra üzerimizdekileri de cıkartarak ya balkonda havalandırıyoruz ya da makineye atıyoruz. Elimizi ve yüzümüzü yıkamayı da unutmuyoruz. Aldığımız ürünleri hatta poseti bile dezenfekte edelim (Kolonya , alkol vb ile). Büyüklerimizin de alışverişlerini üstlenelim. Evden çıkmamaları konusunda elimizden geleni yapalım.

Umarım bu kötü günleri en güzel şekilde, sağlık ve huzur ile atlatacağız. Bilinçlenirken de bilincimizi kaybedecek ölçüde panik yapmayalım lütfen. Uzmanların da söylediği gibi bu daha zararlı. Bu süreçte moralimizi yükseltici, mizah içerikli videolar seyredelim. Güzel günler için dua edelim. Spor ve ev içi etkinliklere ağırlık verelim. Son olarak da bu dönem boyunca başta sağlık çalışanları olmak üzere, tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Allah razı olsun sizden.

Kendinize iyi bakın. Evde ve sağlıkla kalın 🙂